Board To The Death
The Dice Tower
Undead Viking

niedziela, 18 marca 2012

Gry planszowe i antysemityzm?

Czy gra może zostać narzędziem propagującym antysemityzm? Okazuje się że tak, co udowodnili Holendrzy.

Tamtejsza telewizja publiczna VPRO udostępniła swoim widzom w zeszłym miesiącu grę planszową "Settlers of the West Bank" wzorowaną na słynnych "Osadnikach z Catanu", w której główną rolę grali Izraelscy koloniści.

Grę można było pobrać ze strony stacji a plansza przenosiła akcję na bliski wschód (tereny obecnego państwa Izrael). Cała mechanika "Osadników" została zaadaptowana na potrzeby realiów bliskiego wschodu zgodnie z poglądami holenderskich twórców.

I tak złodzieja zastąpiły ataki terrorystyczne, pozyskiwane surowce zamieniono w "lokalne dobra": diamenty, błoto z morza martwego, tekstylia i buldożery! Karta "Żydowskie Skąpstwo" zastąpiła "Monopol", postać Mahmouda Ahmadinejada (prezydent Iranu nakłaniający do wymazania Izraela z mapy) chroniła przed utratą surowców, a karta z Anną Frank (żydowska dziewczynka, która zginęła w obozie koncentracyjnym) miała wartość punktu zwycięstwa. Wykorzystane postacie i zwroty miały odzwierciedlać naturę Izrealitów i realia w których żyją.

W zeszły wtorek opublikowano krytycznego expose w Jerusalem Post, po którym stacja VPRO usunęła materiały gry ze swojej strony. Jako że stacja jest finansowana przez holenderski rząd, całe zajście odbiło się również na nim. Rzecznik stacji tłumaczył że gra miała być satyrycznym komentarzem konfliktu izraelsko-palestyńskiego skłaniającym odbiorców do myślenia, jednak uważam że ten żart był to co najmniej niesmaczny.

O sprawie możecie przeczytać także tutaj.
Andrzej Wieczorek

Wykorzystane zdjęcia i grafiki pochodzą ze strony thegaminggang.com